| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.18 mm |
| Termination | PC Pin |
| Material | Brass |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Gender | Male |
| Hole Diameter | 1.3208 mm |
| Insulation | Non-Insulated |
| Outside Diameter | 1.78 mm |
| Plating | Gold |
| Flange Diameter | 1.778 mm |
| Mounting Hole Diameter | 1.3208 mm |
| Type | PC Pin |
| Termination Style | Double End |
Stock: 2776
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21287
Ext.Price$0.21287
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21287 | $0.21287 |
| 10 | $0.16244 | $1.62440 |
| 25 | $0.15622 | $3.90550 |
| 50 | $0.15024 | $7.51200 |
| 100 | $0.14448 | $14.44800 |
| 300 | $0.14102 | $42.30600 |
| 500 | $0.13764 | $68.82000 |
| 1000 | $0.13080 | $130.80000 |
